Pozor na zánět spojivek

Mezi nejčastější oční onemocnění patří záněty spojivek. Infekce se do oka přenese rukou, a tak vznikají velice snadno. Zánět spojivek rozhodně nepodceňujte. Při pozdní nebo špatné léčbě vám mohou následky poměrně dlouho ztrpčovat život, v krajním případě mohou zanechat stopy na jiných orgánech.

Zánět spojivek dělíme na infekční a neinfekční.

Infekční zánět spojivek

Infekční zánět spojivek je nejčastěji způsoben viry, bakteriemi a plísněmi. Infekční záněty spojivek se přenášejí kontaktem.

Infekční zánět spojivek většinou začíná pocitem cizího tělíska v oku (pocit písku v očích), řezáním a začervenáním spojivek. To je dobře patrné hlavně při lehkém odklopení dolního víčka.

Postižení bývá často v obou očích. Zánět bývá spojen s nadměrnou tvorbou hlenu, u bakteriálních zánětů s tvorbou žlutobělavého vazkého hnisu.

Alergický zánět spojivek

Mezi neinfekční záněty spojivek patří zánět alergický. Alergický zánět spojivek může vzniknout u citlivých jedinců například při použití nového kosmetického přípravku, z alergie na pyl, plísně, prach a další látky. Vzdušný alergen dráždí oči, což způsobí nadměrné slzení, pálení a štípání očí a zánět spojivek. Záněty se vyskytují hlavně na jaře.

Alergický zánět spojivek má typický příznak, který se u ostatních zánětů spojivek nevyskytuje: oči a kůže kolem víček svědí. Po jemném odklopení dolního víčka je vidět, že víčková spojivka je hrbolatá, což je způsobeno nahromaděním buněk, které se účastní alergické reakce. Alergie způsobují bledý měkký otok víček, který je často oboustranný.

Oteklá bývá také spojivka, která vypadá sklovitě. Při alergickém zánětu spojivek může být ve spojivkovém vaku hlen, nikoliv však hnis.

Léčba zánětu spojivek

Vyléčit zánět spojivek je v některých případech možné i bez toho, abychom museli navštívit lékaře. Je tedy možné, že se právě u nás objeví zánět spojivek v mírných obtížích. Tehdy zpravidla postačí pouze pořídit si v lékárně vhodné oční kapky nebo mast, a jejich prostřednictvím se problémů zbavit. Důležité je, aby se kapky nebo mast dostaly přímo do spojivkového vaku oka. Pomoci může například také vypláchnutí očí ochlazenou borovou vodou. Dokonce nelze vyloučit ani to, že zánět samovolně ustoupí.

Postihne-li akutní zánět alergiky, je nejdříve třeba začít léčbu podáváním antihistamik. Při léčbě je třeba dodržovat hygienická pravidla, aby se zánět nerozšířil na ostatní členy rodiny. Dávejte si proto pozor na čisté ruce, ručníky, oddělené kapky a masti.

Pozor na zánět spojivek patří do témat
 • Nany 25.03.2017 10:48:36

  Zarudnutí a tečení z očí může způsobovat mnoho příznaků...vždy to chce návštěvu doktora...

  • Re: Alex 25.04.2017 08:41:09

   Přesně, tohle problémy s očima můžou znamenat všelijaké problémy...

 • Anka 08.03.2017 16:40:22

  záleží, z čeho ten zánět je...já jsem ho třeba měla i jako alergickou reakci :-I kapala jsem allergodil a dobre :)

  • Re: Petra 25.04.2017 07:53:45

   Já jsem byla u doktora se zarudlými oči někdy na konci února! Říkal, že je to zánět spojivek...Oči mi i trochu tekly...Tak jsme dostala ATB kapky...Jenže ono se to nelepšilo...Doktorovi se to nezdalo, tak me poslal na alergologii a ejhle...alergie...prej na první pyly...:D na konci unora...:D no, co už...takže s očima je to těžký :)

 • kapky pavla 27.05.2014 16:05:56

  na zanet spojivek neporadim,ale na paleni oci doporucuji kapky ocutein sensitive

  • Re: kapky Kamika 16.04.2017 16:15:46

   No, ty kapky jsou dost známé...Ale mě třeba fakt dost teče z očí, je to projev alergie a na to mi pomáhá allergdil :)

 • Mice 25.03.2017 11:52:01

  Záněť spojiek je nevyzpytatelny...muze to byt zanet, ale i alergie, nebo podrazdeni...Pokud příznaky trvají delší dobu, rozhodně navšívit lékaře!

  • Re: Albert 05.04.2017 20:37:51

   Pravda... Jak jsem o oči, tak bych byla opatrná. I když pokud se potíže objeví v tomto čase, tak bych alergii určitě nevylučoval, ba naopak...

   • Re: Re: Kirsten 10.04.2017 10:33:26

    Pokud by to ta alergie byla,pak jsou hodně dobré kapkyallergodilhttps://www.lekarna.cz/allergodil-ocni-kapky-ophgttsol1x6ml0-05-1/?gclid=CKfFzpi9mdMCFeEp0wod938Jtg

 • Ocutein Ginkgo Petr 24.07.2014 13:19:53

  Na záněty očí je obecně dobré věnovat se výživě očí. Na záněty jsem dost trpěl, a tak jsem se snažil najít něco, co by zabránilo jejich častému vzniku. V lékárně mi doporučili Ocutein Ginkgo, který umožňuje lepší prokrvení očí, stejně jako přísun živin a kyslíku do očí. Dokonce i cena je nižší než u konkurenčních očních výživ.

 • kapky Kamila 27.05.2014 16:07:21

  ano, ocutein kapky znam, byly u te velke vyzivy i zdarma jednou, tak jsem zacala používat a moc mi pomahaji.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zánět spojivek patří do témat

Adresář

Zánět spojivek ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Zánět spojivek

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku